Úvod do včelaření, čmelaření a včelí pastvy

Chcete si poslechnout něco o opylovačích na zahradě? O motýlech, čmelácích a včelách samotářkách? O včele medonosné? Chcete jim začít pomáhat nebo je rovnou chovat? 

Povíme si, jak žijí v přírodě ponecháni svým vlastním možnostem. Co v naší krajině mají a co jim tu naopak schází. Povíme si, která rostlina koho živí a která je na naše zahrady přiláká ve který čas. Která je nakrmí v dobu pro ně v naší kulturní krajině nejhladovější a kde se věci kol včelí pastvy dají nejsnadněji dohledat (nějaká osiva bude mít lektor s sebou na přednášce).

Povíme si, jak postavit úlek čmelákům. Jak a kdy lze přijít ke čmeláčí královně a jak jí vypomoct, aby šance, že se usadí právě u vás, byla co největší. Povíme si, jak se včelaři propracovali od klátů a košnic k dnešním nástavkovým úlům pro včelu medonosnou. Demýtizujeme si představu, že včelaření za starých časů bylo ke včelám nějak shovívané. Povíme si, jak jsme přišli o naše včely tmavé a horské, kam se poděly cyperky a vlašky a jak si tu vede včela kraňská. 


Pak si dáme pauzu a druhou polovinu věnujeme čistě základům včelaření: 

Co je potřeba vědět dřív, než člověk začne včelařit. Jaká je včelařská legislativa. Jaké jsou včelařské zvyklosti a jak se včelaři organizují (Včelky nejsou králíci v králíkárně. Hospodaří celé kilometry okolo a neustále něco kutí. Od snůšky a snubních letů královen Bůh ví kam, přes rojení po nonšalantní vykrádání zásob z úlů lajdáckého souseda přes plot, kterému Vy i při nejlepší vůli nemáte jak zabránit. K takto podnikavým, promiskuitním a jednou družným jindy kompetitivním zvířátkům nutně patří nějaká ta psaná i nepsaná pravidla). 

Řekneme si, jaké vybavení je potřeba. Kdy, kde a jak lze pořídit včelstvo. Jak zhruba probíhá včelařská sezóna a jak probíhá životní cyklus včel. Kde se to dá načíst nebo dnes už i nakoukat. Jak funguje moderní úl. Čím se který ůl přibližuje přirozeným úkrytům včel. Jak zajištuje izolaci. Jak bezpečí. Jak funguje po stránce termoregulace a větrání. Jak který je nebo není přístupný pro včelaře. Jak funguje při zimování.

V kostce, co je dobré během chovu včel kontrolovat a do čeho je lepší se jim neplést. 

Lektor sám drží několik včelstev, v rodině je kumulativně století živé tradice a dva hektary dedikované včelí pastvy. Je o co se dělit.


Lektoruje Honza Král.
Vstupné dobrovolné, trvnání 3+ hodin.

Informace k události

Místo konání: Muzeum regionu Boskovicka
Adresa: Hradní 1, Boskovice
Obsazenost / kapacita: / 50
Vstup: volný na rezervaci

Kdy probíhá

Typ: jednodenní
Datum: 27. 1. 2018
Čas: 16:00 - 19:00

Místo konání

čmelaření 1 Honza Král 7 včelaření 1
  1. Tery
    1. února 2018 at 15:09
    Tery

    Řekněte mi prosím, stojí to včelaření za to? Koukám totiž na tento článek: http://vcelimor.cz/serial-dil-9-plusy-minusy-vcelareni a přemýšlím zdali to vážně stojí za to ne, nebo ne :)

Nebyl zvolen žádný komentář pro reakci.
Reagujete na komentář č. %number% uživatele %user%.
Nebyl zvolen žádný komentář pro reakci.

Přihlášení a vstupenka

Zde se můžete na akci přihlásit a zakoupit vstupenku

Odběr novinek

Chyba! Opravte prosím označená pole. Odesílám.. Vaše zpráva byla úspěšně odeslána. Zprávu se nepodařilo odeslat.
Využijte prosím naši e-mailovou adresu.

Kalendář

Přidejte se