Úvod do semenaření a burza osiv

Zajímá vás semenářský kurz následovaný burzou osiv? Chcete si sáhnout na staletí staré plodiny od neolitických obilnin a theosinte přes původní indiánské kukuřice, čmeláčí a včelí pastvu, po nejrůznější zeleninu, léčivky a keře k průběžné sklizni dřeva na otop nebo na mulč? Chcete se podělit s ostatními nebo posměňovat osiva? Chcete semenařit a pro ostatní uchovávat něco jinak už nedostupného? 

Přijďte. Povíme si o semenaření pro domácí samozásobitelskou produkci. O pestrosti starých nepřešlechtěných odrůd a důležitosti zachování přeživších zbytků jejich diverzity. O výběru pro vás nejvhodnějších odrůd na základě jejich unikátní typologie a výjimečných vlastností, místo na základě nic neříkajících všude skoro totožných základních popisů současných balení velkoobchodně dodávaných standardizovaných osiv. 

Povíme si o výběru a péči o semenné rostliny, o jejich případném přezimování, o sklizni, sušení, čištění a dlouhodobém skladování osiva. Povíme si, kde lze kdykoliv dohledat potřebné detailní informace a také o výhodnosti pěstování, způsobech udržování a způsobech selekce vlastních plně adaptovaných místních odrůd.

Nebude-li pršet nebo moc foukat, vyběhneme na chvíli i ven a čištění osiv si budete moci sami vyzkoušet na pár připravených vzorcích s mým ručním nářadím nad plachtou. 


Pak si řekneme o pár zahradnických fíglech při pěstování méně obvyklých sadeb ze semen. Od květin s prachovými semínky jako jsou náprstníky a divizny coby čmeláčí pastva, po stratifikace semen vybraných bylin a podnoží ovocných stromů, co lidem často nechtějí klíčit.

Bude-li zájem, můžeme to ještě rozšířit o "divoké sběry" osiv včelí pastvy v přírodě, o jejím šíření na vhodná místa pomocí jílových "semenných bomb" a o šíření v krajině potřebné včelí pastvy pomocí řízků snadno se ujímajících keřů včelí pastvy. (Neboli zadara, pouze s pilkou, nožem a gumovým kladivem v tlumoku.)

Tohle nám zabere cca tři hoďky s malou pauzou uprostřed.


Pak si dáme velkou pauzu.

Po ní si uspořádáme burzu osiv, kde Honza Král a jeho živé kolekce poslouží už jen jako fundovaná nápověda a středobod, kolem kterého se to odehraje. 


Lektor: Honza Král
Vstupné dobrovolné. Trvání 3+2 hodiny.

Informace k události

Místo konání: Muzeum regionu Boskovicka
Adresa: Hradní 1, Boskovice
Obsazenost / kapacita: 3 / 50
Vstup: volný na rezervaci

Kdy probíhá

Typ: jednodenní
Datum: 10. 2. 2018
Čas: 15:00 - 20:00

Místo konání

Honza Král 7 semena 1 semenaření 2
Nebyl zvolen žádný komentář pro reakci.
Reagujete na komentář č. %number% uživatele %user%.
Nebyl zvolen žádný komentář pro reakci.

Přihlášení a vstupenka

Zde se můžete na akci přihlásit a zakoupit vstupenku

Odběr novinek

Chyba! Opravte prosím označená pole. Odesílám.. Vaše zpráva byla úspěšně odeslána. Zprávu se nepodařilo odeslat.
Využijte prosím naši e-mailovou adresu.

Kalendář

Přidejte se