Pěstování hub aneb Farmaření po tmě

Tohle povídání bude převážně o domácím pěstování jedlých a léčivých saprofytických hub, konkrétně žampiónů, hlív, korálovce, jidášova ucha, maitake a shitake. 

V první části si povíme jak žijí v přírodě divoce a jaká je jejich ekologická funkce. Jak lze jejich případné pěstování bez-odpadově začlenit do fungování malého domácího organického hospodářství. Pak si povíme, kde přijít k sadbě a jak se pozná sadba dobrá. To bude pro ty méně dobrodružné. 


Ve druhé částí, která bude pro ty dobrodružnější, vyložím jak se hyfy a spóry dají získávat z přírody, jak se dají na koleně izolovat linie a jak se dají sterilně kultivovat v domácích podmínkách. Řekneme si, kde přesně pořídit trochu té chemie potřebné na laboratorní substráty. (můžu vám nějakou rovnou odsypat) Kde vzít pár petriček, jak si navařit sterilní média a jak si udělat rukavicový box Jaký další vercajk je pro sterilní manipulaci potřeba - není ho moc. Pak si řekneme, jak se s tím vlastně dělá. Přeočkování, kultivace a podobně plus sto nejjednodušších způsobů jak to zbabrat. 

Potud to bude o získávání a udržování živých kultur.

Pak si dáme pauzu.


Ve třetí části se budeme bavit o přípravě sadby, kterou já sám pěstuji sterilně na vlastním organicky vypěstovaném žitu. Protože při správném tlakovém vaření - sterilizaci nemusí žito nutně popukat a sadba později zasetá do substrátů v už nesterilním pěstebním prostředí je pak o poznání méně náchylná na kontaminaci běžnými plísněmi a podobně. 


Čtvrtou část věnujeme přípravě jednotlivých substrátů. Od minerálního obohacování a fermentace vhodných chlévských mrv na substrát pro žampióny, přes přípravu vhodné odpadní kulatiny k zakopávání do země, po sterilizaci či pasterizaci štěpky a slámy pro ty nejmíň vybíravé hlívy. 


Poslední část věnujeme samotnému pěstování těch šesti houb, se kterými už mám nějakou zkušenost. K čemu jsou, jak a na čem se dají pěstovat. 


Lektor: Honza Král
Vstupné dobrovolné, trvání 2+ hodin.

Informace k události

Místo konání: Hotel Pod Zámkem
Adresa: Hradní 4, Boskovice
Obsazenost / kapacita: 3 / 25
Vstup: volný na rezervaci

Kdy probíhá

Typ: jednodenní
Datum: 3. 4. 2018
Čas: 17:00 - 20:00

Místo konání

Honza Král 7 houby 1 pěstování hub 1
  1. petr pavel
    24. dubna 2019 at 1:49
    petr pavel

    dobry den, nenahravali jste nahodou prednasku? pripadbe bylo by mozne se spojit a vzit si u vas nejake soukrome kurzy? diky piste prosim na email.

Nebyl zvolen žádný komentář pro reakci.
Reagujete na komentář č. %number% uživatele %user%.
Nebyl zvolen žádný komentář pro reakci.

Odběr novinek

Chyba! Opravte prosím označená pole. Odesílám.. Vaše zpráva byla úspěšně odeslána. Zprávu se nepodařilo odeslat.
Využijte prosím naši e-mailovou adresu.

Kalendář

Přidejte se