Jaro na organickém domácím hospodářství

Zajímá vás organické hospodaření dělané v malém měřítku u sebe doma? Bez závislostí na průmyslových produktech nebo strojní síle? Chcete si pěstovat zdravou pestrou vlastní produkci? Zvažujete chov nějakého užitkového zvířete? Přijde vám, že to má budoucnost, ale nevíte jak začít? Přijďte.

Tohle setkání bude věnované jaru. 


V první části si budeme povídat o zemědělských kalendářích. Zkusím vás přesvědčit, že spíš než se ptát, který měsíc nebo týden se seje to a to, je lepší se ptát, co se seje když kvetou například jívy. Co se seje, když kvete bez. Co se seje, když kvete třešeň ptačka. Zkrátka, nejdřív si řekneme o fenologii a zapomenutém umění našich předků řídit se rozvojem divokých rostlin. (Tuhle starou tradici si u nás udrželi snad už jen včelaři a je to škoda. Každá sezóna ve vnitrozemí probíhá jinak a Gregoriánský kalendář to nemá jak reflektovat.)

Ve druhé části, stejně jako na podzimním povídání se budeme věnovat půdě. Ale vezmeme to stručně. Povíme si o jen základních symbiózách a synergiích a co s ní dělat, respektive hlavně nedělat na jaře.

Pak si dáme pauzu.


Třetí část věnujeme hortikultuře. Bez-orebnému zahradničení bez zapojení hospodářských zvířat, které se dá dělat v jakkoliv malém měřítku. Řekneme si co a jak na jaře. Co jsou osevní postupy. Jak rychlit sadbu. Jak hospodařit s jarní vláhou. S akumulovatelným teplem. Jak sít či sázet při zahradničení s trvalým mulčem. Podíváme se na likvidaci slimáků na organické zahradě, na pochmurnatky a jiné škodily. Jaro skončíme senosečí - první sklizní sena a jeho eventuálním přetvářením na mulč, na letní horka a sucha, kterým si na zahradě nic nezaplevelíte. Řekneme si, jak ho krátce ale prudce zfermentovat tak, že odumřou semena. 

Pak si dáme druhou pauzu.


Čtvrtou část věnujeme domácímu zvířectvu. Indickým kachnám, spolužití s kozou a s kalifornicemi, což k dnešku považuji za minimální samozásobitelskou kombinaci. Pak se budeme věnovat dalšímu zvířectvu, co vás bude zajímat. Sice dělám už skoro jen hortikulturu, ale vyrostl jsem na statku, kde bývalo ke čtyřem stovkám zvířat od holubů, králíků a slepic po prasata, ovce a kozy. Z těch běžných nepamatuji jen koně a krávy - to mě o generaci minulo. 


Lektor: Honza Král
Vstupné dobrovolné. Trvání 2 - 3 hodiny.

Informace k události

Místo konání: Hotel Pod Zámkem
Adresa: Hradní 4, Boskovice
Obsazenost / kapacita: 4 / 25
Vstup: volný na rezervaci

Kdy probíhá

Typ: jednodenní
Datum: 17. 3. 2018
Čas: 15:00 - 18:00

Místo konání

Honza Král 7 jaro 1 organické hospodářství 1
Nebyl zvolen žádný komentář pro reakci.
Reagujete na komentář č. %number% uživatele %user%.
Nebyl zvolen žádný komentář pro reakci.

Odběr novinek

Chyba! Opravte prosím označená pole. Odesílám.. Vaše zpráva byla úspěšně odeslána. Zprávu se nepodařilo odeslat.
Využijte prosím naši e-mailovou adresu.

Kalendář

Přidejte se